Czy Podlasie jest magiczne? Odpowiedź na to pytanie zna każdy, kto przynajmniej raz odwiedził ten region. O wyjątkowości miejsca, przypominają nam znajomi i turyści, którzy przyjeżdżają tu z różnych regionów Polski, a nawet i świata.
Autorami zdjęć kolekcjonerskiego albumu fotograficznego “Magia Podlasia” są pasjonaci i wybitni fotograficy tworzący grupę “Magia Podlasia”: Ewa Zwierzyńska, Adam Falkowski, Piotr Świderski, Tomasz Poskrobko i Paweł Tadejko. Postanowili spojrzeć przez „oko” obiektywu fotograficznego na swoje znajome, rodzinne strony nie z dystansem obcego, ale z serdecznością dla sąsiedztwa i znajomych widoków. Ich fotograficzne opowieści dotyczą podlaskich zwyczajów, pracy i sacrum. Poznajcie autorów naszej wyjątkowej publikacji.
Ewa Zwierzyńska
Jej zainteresowania skupiają się wokół wartości kulturowej i przyrodniczej Podlasia jako krainy pogranicza narodów i religii, a także dzikiej, nie w pełni skażonej cywilizacją przyrody. Szczególne miejsce w jej sercu zajmuje Puszcza Białowieska, do której stara się wracać tak często, jak to możliwe. Uwielbia odkrywać nowe, nieznane lądy w pozornie dobrze znanym, codziennym otoczeniu. Podczas podróży po Podlasiu odnalazła i doprowadziła do publikacji dalszą część wspomnień pisarza Józefa Rybińskiego, autora sagi o Podlasiu Słońce na miedzy. Autorka wielu felietonów publikowanych na portalach i w czasopismach. W 2015 roku otrzymała dyplom uznania od Ministra Kultury za publikacje o Podlasiu na portalu Mapakultury.pl.
Adam Falkowski
Pochodzi z Bielska Podlaskiego, gdzie również mieszka. Absolwent administracji i dziennikarstwa. Jako fotograf skupia się raczej na prowincji niż mieście, szuka spokoju i równowagi małych wsi i miasteczek – między innymi w ich odwiecznych duchowych sanktuariach: kościołach, cerkwiach, przydrożnych krzyżach. Jego fotografie podkreślają wielokulturowość, charakterystyczną dla tego regionu od wieków. Fotografią zajął się w 2006 roku. Nagradzany w wielu konkursach fotograficznych, m.in.: „Podlasie w obiektywie”, „Discover Europe”, „Zaskocz Podlasiem”, „Polska Travel Foto”. Uczestniczył też w kilku wystawach tematycznych i pokonkursowych.
Piotr Świderski
Absolwent Uniwersytetu w Białymstoku, kierunku historia. Miłośnik portretu reportażowego, dokumentalnego i środowiskowego oraz pejzażu z dużą ilością przestrzeni i „powietrza”. Porusza się z aparatem po obszarze północno‑wschodniej Polski i tu wyszukuje twarze, kapliczki czy przydrożne świątki. Przez pięć lat realizował swój największy projekt „Portrety Tutejszych” oraz parę skromniejszych pomysłów. Używa jedynie analogowego sprzętu i wbrew opinii, że najważniejszy jest efekt, czyli zdjęcie, woli zapis na taśmie celuloidowej niż zero‑jedynkowy. Wiele jego prac było nagradzanych w konkursach, m.in.: „Etnoklimaty”, „Białystok – Moje Miasto”, „Podlasie w obiektywie”.
Tomasz Poskrobko
Białostoczanin. Zawodowo – pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku, zajmujący się szeroko pojętymi aspektami zrównoważonego rozwoju województwa podlaskiego. Jego pasją jest dokumentowanie krajobrazu kulturowego Podlasia, a w szczególności unikatowego
krajobrazu basenu Biebrzy i Narwi, kultury pogranicza oraz prawosławia w Polsce. Jest zdobywcą pierwszego miejsca w ogólnopolskim konkursie fotograficznym „Podlasie w obiektywie”, autorem i współautorem wystaw fotograficznych i innych publikacji. Jako jedyny fotograf z Polski został wybrany przez Cerkiew.pl do fotografowania wizyty Patriarchy Cyryla w Polsce. Wiele jego zdjęć znalazło się w albumie Kolory Prawosławia – Polska.
Paweł Tadejko
Zawodowo – informatyk, z pasji – fotografik. Po wielu latach przygody z fotografią zgadza się z opinią śp. Wiktora Wołkowa: Podlasie jest na tyle interesujące i ciekawe, że można tu znaleźć tysiące tematów do fotografowania. Jego przygoda z fotografią zaczęła się wiele lat temu od fotografii analogowej. Na swoim koncie ma wiele nagród, które są potwierdzeniem tego, że warto fotografować Podlasie, bo jest ono po prostu interesujące. Liczne jego prace były nagradzane w konkursach i prezentowane na wystawach, m.in.: „Podlasie w obiektywie”, „Krajobraz kulturowy wsi województwa podlaskiego”, „Człowiek podlaski”, etnofotka portalu Kulturaludowa.pl. Autor kilku wystaw autorskich i współautor albumów dotyczących Podlasia. Fotograf promującej województwo kampanii „Podlaskie Travel”.
Album fotograficzny “Magia Podlasia” dostępny jest wyłącznie w sklepie “Krainy Bugu” – wydawcy publikacji w limitowanej edycji 500 sztuk.
Aby przejść do sklepu i złożyć zamówienie wejdź tutaj