Czy ktoś, kto wychował się wśród pięknej przyrody i klimatycznych miejsc, jest z nimi na tyle obyty, że po latach nie dostrzega ich uroków? Nic bardziej mylnego. Trzeba zapytać pierwszego z brzegu górala, czy nadal podobają mu się góry. Dobrze będzie, jeśli w odpowiedzi usłyszymy grzeczne: „Oczywiście”, a nie będziemy musieli schylać się przed lecącą w naszym kierunku ciupagą. To samo tyczy się grupy zapalonych miłośników fotografii, która pod nazwą Magia Podlasia odkrywa zakamarki wschodnich ziem naszego kraju – znane jej od lat, a jednak wciąż kryjące wiele tajemnic.
Zdjęcia wykonane przez naszych bohaterów tworzą jedyny w swoim rodzaju fotograficzny album wschodnich terenów Polski, na kartach którego zapisane są panujące tutaj zwyczaje, sylwetki żyjących w większych i mniejszych miasteczkach oraz na wsiach ludzi, ich codzienna praca oraz niekiedy roześmiane, a niekiedy smutne twarze. Dzięki piątce rodowitych Podlasian codzienne proste życie mieszkańców wschodnich regionów Polski nabiera nowego kolorytu, pasjonującego nie tylko turystów, lecz także ich samych.
Mimo iż fotografowie swoim wyczulonym na piękno okiem często wyłapują z rzeczywistości te same sytuacje, to jednak dzięki indywidualnemu spojrzeniu każdego z nich obraz ten jest inny, zawsze równie piękny i pełen uroku. Częścią projektu jest promowanie regionu jako terenu atrakcyjnego turystycznie. Sprzyjają temu: dzikość tutejszej przyrody, brak dużego przemysłu, dzięki któremu natura pozostała w swej pierwotnej formie, największe bagna w Europie Środkowo-Wschodniej, Puszcza Białowieska, rzeki: Narew, Biebrza i Bug, oraz wiele innych czynników, które sprawiają, że Podlasie po prostu zachwyca.
„Magia Podlasia to nie tylko nazwa naszej grupy – to coś, co nas urzeka i zniewala, co każe czasem wstać o trzeciej nad ranem, by podziwiać i fotografować Podlasie o wschodzie słońca. Szukamy ciekawych miejsc, do których warto zajrzeć, i ciekawych ludzi, których warto poznać. Bogactwo przyrodnicze Podlasia jest naszym skarbem, któremu winniśmy szacunek i ochronę. Jego piękno chcemy zamykać w naszych kadrach, by również inni mogli je zobaczyć, docenić i oczywiście ujrzeć na własne oczy” – tak piszą o sobie magicy fotografii z Podlasia. Słowa te nie pozostają tylko frazesami, a ich namacalny dowód możemy oglądać na stronie internetowej www.magiapodlasia.pl oraz na facebookowym profilu www.facebook.com/MagiaPodlasia.
Magię Podlasia tworzą:
Ewa Zwierzyńska
Pasjonuje się kulturą i przyrodą Podlasia. Na prowadzonej przez siebie stronie internetowej promuje ten region Polski. Publikowała w „Kurierze Porannym”, „Gazecie Wyborczej”, a jeden z jej reportaży ukazał się w „National Geographic Traveler”. Autorka filmu dokumentalnego „Muzyka to moje życie”, w którym przedstawia sylwetkę Piotra Juszkiewicza, 100-letniego skrzypka ze wsi Zbucz.
www.ewazwierzynska.pl
Adam Falkowski (drugi od lewej)
Fotograf pasjonat, który w sposób szczególny upodobał sobie architekturę i krajobrazy. Jego hobby, które rozwija od 2006 roku, zaowocowało uczestnictwem w kilku wystawach tematycznych i pokonkursowych. Publikuje głównie w Internecie, systematycznie bierze udział w konkursach fotograficznych. W wielu z nich jego zdjęcia zostały nagrodzone, jak chociażby w trzech edycjach plebiscytu „Podlasie w obiektywie”.
www.adamfalkowski.eu
Tomasz Poskrobko (trzeci od lewej)
Na co dzień jest pracownikiem naukowym białostockiego uniwersytetu, na którym zajmuje się zrównoważonym rozwojem województwa podlaskiego. Hobbystycznie oddaje się dokumentowaniu kulturowego krajobrazu Podlasia ze szczególnym uwzględnieniem Biebrzy i Narwi, kultury pogranicza i prawosławia. W 2011 roku zwyciężył w konkursie „Podlasie w obiektywie” oraz w konkursie serwisu OrthPhoto.
www.tposkrobko.pl
Piotr Świderski (ostatni od lewej)
Z wykształcenia historyk, z zamiłowania twórca portretów reportażowych, dokumentalnych i środowiskowych oraz pejzaży, w których główną rolę odgrywa przestrzeń. Jego działalność artystyczna skupia się na obszarze północno-wschodniej Polski. Laureat wielu nagród, realizator kilku projektów, wśród których największy to „Portrety Tutejszych”. Pracuje na sprzęcie analogowym.
www.piotrswiderski.com
Paweł Tadejko (pierwszy od lewej)
Jego fotograficzna pasja jest swego rodzaju odskocznią od codzienności związanej z zawodem informatyka. Z jego dorobkiem, również reporterskim, można zapoznać się w serwisach www.dzikakultura.pl i blog.magiapodlasia.pl.
Na swoim koncie ma wiele nagród, które są potwierdzeniem tego, że warto fotografować Podlasie, bo jest ono po prostu interesujące.
www.paweltadejko.com